CARIERE

Candidatul ideal

Dorim sa ne extindem echipa cu avocati stagiari asa incat daca apreciezi ca te caracterizeaza si sunt punctele tale forte:
– PUNCTUALITATEA;
– SPIRITUL DE ECHIPA;
– DINAMISMUL;
ATUNCI TE ASTEPTAM SA APLICI CV SI LA UN INTERVIU pentru a conlucra alaturi de o echipa de profesionisti in domeniu!

Motto-ul care ne ghideaza: “Autosuficienta si infatuarea sunt pacatele profesionale pe care nu le toleram si fiecare membru al echipei noastre are credinta perpetua ca un avocat bun este acela care invata in permanenta, este mereu in the news, niciodata retrograd, intotdeauna empatic, orientat spre succes si informatie completa si complexa.”

OBSERVATII: postul presupune competente teoretice si practice solide ce vor fi evaluate in cadrul unui interviu/TEST.

Descrierea jobului

Postul presupune in acord cu vechimea in cadrul profesiei:
Experiența minima necesara în domeniile de activitate ale cabinetului

–  Drept societar: acordarea consultantei si asistentei prealabila in legatura cu constituirea unei societati, forma de societate, structura capitalului social si actionariatului; întocmirea actelor constitutive si a celorlalte documente necesare constituirii societatii, servicii de înmatriculare a societatilor, de infiintare de sucursale, reprezentante, puncte de lucru; mediere si identificare a celor mai bune solutii pentru rezolvarea disputelor dintre asociati; consultanta juridica, redactarea/revizuirea documentelor aferente, due diligence juridic; reprezentare in fata unor organe sau institutii de stat sau judecatoresti, cum ar fi: Consiliul Concurentei, Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare (CNVM), Banca Nationala a României (BNR), Registrul Comertului, instantele judecatoresti, autoritati fiscale.

– Drept fiscal

– Drept bancar

– Drept administrativ

– Corporate/contracte

Cunoștințe temeinice in Microsoft Word;
Abilități de comunicare, analiză și sinteză;
Cunoașterea limbii engleze – limbaj juridic (atat la nivel conversațional cât și în redactarea documentelor).
Asteptam CV-ul însoțit de scrisoarea de intentie la adresa office@legalact.ro in atentia dlui avocat Dorel Ene sau a dnei Florentina Chiriac.